Ride Results

Zone 2 Championships (19-10-2013)
Ride distance: 100.0 km Elevator

Outcomes - Zone 2 Championships (19-10-2013)
Division No. of Entries Retired / DNE Completed Withdrawn Ineligible V/O Percentage Completed
HW 9 6 1 1 - 1 77.78%
MW 12 7 3 - - 2 83.33%
LW 7 4 2 1 - - 85.71%
JN 6 2 3 - - 1 83.33%
Totals 34 19 9 2 - 4 82.35%
Results - Zone 2 Championships (19-10-2013)
No. Rider Horse Place Time Leg Speeds Total
Km/Hr
H/R bpm
Heavyweight
26 Thomas Hermann TTH Headliner 1 (BC) 7:32:00 16.7, 12.7, 9.6 13.27 36, 39, 40, 42 (Avg:40)
22 Mitchell Ravallion Danjera Montana Retired/DNE L2 5:40:00 17.0, 11.6 14.12 42, 44, 46 (Avg:45)
48 Susan Luthy Ningadoo Kolo Retired/DNE L2 6:16:00 13.1, 12.3 12.77 38, 42, 47 (Avg:44)
54 Jason Duff Aratahnes Premier Retired/DNE L2 6:21:00 14.3, 10.9 12.60 42, 48, 50 (Avg:49)
38 Jack Johnson Sharahd Chemoss Retired/DNE L2 6:25:00 13.1, 11.7 12.47 36, 37, 38 (Avg:37)
39 Scott Peters Sharahd Narang Retired/DNE L2 6:25:00 13.1, 11.7 12.47 33, 39, 42 (Avg:40)
7 Roy Barsby Dumaresq Desert Sky Retired/DNE L2 7:08:00 12.3, 10.0 11.21 39, 49, 44 (Avg:46)
30 John Howe Ashbend Perazzi Lame L2 0:00:00 16.0, 10.7 - 38, 46, 52 (Avg:49)
19 Allan Caslick A'Landell Sky Pilot Widthdrawn L1 0:00:00 - - 44, 42 (Avg:42)
Middleweight
31 Jennifer Gilbertson Windaroo Devina Glamour 1 (BC) 7:32:00 16.3, 12.0, 10.7 13.27 41, 44, 51, 48 (Avg:47)
29 Jennifer Rogers Raymar Bennjamin 2 8:45:00 14.3, 11.9, 7.4 11.43 36, 42, 40, 42 (Avg:41)
24 Victoria Bonham Bridle Track Bogart 3 9:09:00 12.3, 12.0, 7.6 10.93 38, 43, 48, 45 (Avg:45)
20 Peter Norman Danjera Jed Retired/DNE L2 5:40:00 17.0, 11.6 14.12 40, 44, 43 (Avg:43)
58 Brad Dillon Banfield Khamsin Retired/DNE L2 6:05:00 15.0, 11.3 13.15 39, 44, 46 (Avg:45)
52 Nicole Smith Toocanns Retired/DNE L2 6:06:00 12.3, 14.1 13.11 38, 44, 50 (Avg:47)
53 Brooke Campbell Cagiva Retired/DNE L2 6:21:00 14.3, 10.9 12.60 41, 40, 46 (Avg:43)
45 Darryl King Splitters Creek Red Vogue Retired/DNE L2 6:26:00 12.3, 12.5 12.44 38, 40, 48 (Avg:44)
33 Rachel Benad Lila Retired/DNE L2 7:32:00 11.6, 9.5 10.62 38, 44, 44 (Avg:44)
49 Emma Fletcher Jayhal Midnight Star Retired/DNE L2 8:00:00 10.9, 9.0 10.00 32, 40, 40 (Avg:40)
18 Jennifer Caslick Starwest Scimilou Lame L3 0:00:00 13.7, 11.6, 9.0 - 39, 45, 45, 48 (Avg:46)
23 Brett Willis Carlwood Park Austen Lame L2 0:00:00 17.3, 13.5 - 34, 48, 46 (Avg:47)
Lightweight
34 Sue Todd Shakari Bear 1 8:45:00 14.3, 11.9, 7.4 11.43 42, 48, 42, 53 (Avg:47)
35 Wendy Jones Nioka Park Jag 2 (BC) 9:17:00 12.2, 10.1, 9.2 10.77 38, 40, 44, 44 (Avg:42)
43 Patsy Trevor Shahfa Retired/DNE L2 6:03:00 15.4, 11.2 13.22 36, 38, 40 (Avg:39)
36 Allix Jones Ginmara Odin Retired/DNE L2 7:07:00 12.2, 10.1 11.24 53, 51, 60 (Avg:55)
32 Robin Gossip Amberlea Moonrise Retired/DNE L2 7:32:00 11.6, 9.5 10.62 37, 40, 46 (Avg:43)
57 Suzanne Barton Wattle Vale Za Zu Retired/DNE L2 8:00:00 10.9, 9.0 10.00 44, 48, 52 (Avg:50)
56 Kim Hagon Diamond R Boston Widthdrawn L1 0:00:00 - - 38, 50 (Avg:50)
Junior
47 Cybele Coddington Burren-dah Narla 1 9:09:00 13.3, 11.4, 7.4 10.93 36, 44, 45, 44 (Avg:44)
46 Brooke Luthy Mystical Knight 1 9:09:00 13.1, 12.3, 6.9 10.93 35, 39, 44, 42 (Avg:41)
28 Tayla Warren Arasarta Narhalinian 1 (BC) 9:09:00 13.3, 11.4, 7.4 10.93 36, 38, 45, 49 (Avg:44)
51 Mason Fletcher Cheyanne Retired/DNE L2 8:00:00 10.9, 9.0 10.00 42, 45, 52 (Avg:48)
50 Kate Taylor Sahala Nightshift Retired/DNE L2 8:00:00 10.9, 9.0 10.00 40, 46, 50 (Avg:48)
25 Indigo Noonan Bridle Track Sunlight Lame L2 0:00:00 12.3, 12.0 - 36, 45, 47 (Avg:46)