Welcome to AERASpace
AERA Home Page
AERAOnline
Toggle navigation
AeraSpace
Rides
Recent Rides
All Rides
Nominations
Annual Results
Points & Distance
100% Completions
One Horse / One Rider
National Intermediate Ride Pointscore
Calendar
Tom Quilty Results
Tom Quilty Results
Tom Quilty Winners
Pat Slater Cup Winners
Best Conditioned Winners
Newbridge Trophy Winners
Shareym Trophy Winners
Historical Results
Rider History
Horse History
Decade Teams
Progeny
Management
Entry Statistics
Vetting Statistics
Contacts
Administration
Admin Logon
AERA Home Page
AERAOnline
Ride Results
Starkeys 1 (03-03-2002)
Ride distance: 80.0 km
Outcomes - Starkeys 1 (03-03-2002)
Division
No. of Entries
Retired / DNE
Completed
Withdrawn
Ineligible
V/O
Percentage Completed
HW
5
-
4
-
-
1
80.00%
MW
9
-
8
1
-
-
88.89%
LW
3
-
3
-
-
-
100.00%
JN
4
-
4
-
-
-
100.00%
Totals
21
-
19
1
-
1
90.48%
Results - Starkeys 1 (03-03-2002)
No.
Rider
Horse
Place
Time
Leg Speeds
Total
Km/Hr
H/R bpm
Heavyweight
19
Heinz Sternberg
Donner
1
6:00:00
14.5, 12.3
13.33
29, 47, 45 (Avg:46)
3
Garry Lewis
Anjuli Bey
2
7:09:00
11.2, 11.1
11.19
46, 54, 46 (Avg:50)
9
Michael Heffernan
Betty-Blu
3
7:51:00
12.6, 8.5
10.19
32, 46, 52 (Avg:49)
7
David Virgin
Silver Cloud Sheravo
4
8:10:00
10.5, 9.1
9.80
36, 54, 58 (Avg:56)
2
Sandy Horton
Djemur El Gabar
Lame L2
7:09:00
11.0, 11.3
11.19
42, 55, 66 (Avg:60)
Middleweight
4
Daniele O'Loughlin
Larntainey Scoot A Long
1
(BC)
4:00:00
18.7, 21.4
20.00
36, 55, 49 (Avg:52)
1
Meg Wade
Castlebar Khalifa
1
4:00:00
17.5, 23.3
20.00
34, 51, 52 (Avg:51)
6
Maggi Winn
Brodwinn Ellen (exp AE)
1
4:00:00
19.8, 20.1
20.00
36, 55, 45 (Avg:50)
13
Julie White
Rivlyn Kiara
4
5:45:00
14.7, 13.1
13.91
33, 51, 48 (Avg:49)
15
Tania Drever
Murrawonda Jatahn
5
6:01:00
14.6, 12.1
13.30
29, 54, 51 (Avg:52)
21
Roslyn Day
Danmore El Supremo Boy
6
6:14:00
12.8, 12.8
12.83
40, 50, 51 (Avg:50)
17
Penny Haberfeld
Jezebel
6
6:14:00
12.8, 12.8
12.83
34, 47, 48 (Avg:47)
14
Jil Bourton
Veloce Orlando
8
6:31:00
12.0, 12.4
12.28
34, 42, 48 (Avg:45)
16
Alison Moncur
Jasmine
Widthdrawn L1
5:51:00
-
6.84
33, 42 (Avg:42)
Lightweight
5
Cathy Griffen
Chip Chase Knight
1
(BC)
4:04:00
19.8, 19.5
19.67
36, 53, 45 (Avg:49)
18
Marie Shillabeer
Tristram Rafi
2
6:58:00
12.4, 10.6
11.48
37, 53, 47 (Avg:50)
8
Bronwyn Mudge
Regis
3
7:26:00
12.3, 9.5
10.76
34, 46, 51 (Avg:48)
Junior
12
Kimberly Measham
Antola Amadeus
1
6:19:00
13.3, 12.0
12.66
36, 45, 49 (Avg:47)
11
Danni Van Eck
Sindhagold
1
6:19:00
13.3, 12.0
12.66
31, 45, 45 (Avg:45)
10
Mark Shillabeer
Argo
3
6:58:00
12.4, 10.6
11.48
39, 52, 50 (Avg:51)
20
Ryan Virgin
Mikinda Magic Moment
4
8:10:00
10.5, 9.1
9.80
38, 39, 48 (Avg:43)