Welcome to AERASpace
AERA Home Page
AERAOnline
Toggle navigation
AeraSpace
Rides
Recent Rides
All Rides
Nominations
Annual Results
Points & Distance
100% Completions
One Horse / One Rider
National Intermediate Ride Pointscore
Calendar
Tom Quilty Results
Tom Quilty Results
Tom Quilty Winners
Pat Slater Cup Winners
Best Conditioned Winners
Newbridge Trophy Winners
Shareym Trophy Winners
Historical Results
Rider History
Horse History
Decade Teams
Progeny
Management
Entry Statistics
Vetting Statistics
Contacts
Administration
Admin Logon
AERA Home Page
AERAOnline
Ride Results
Ringo Starkeys (26-11-2000)
Ride distance: 80.0 km
Outcomes - Ringo Starkeys (26-11-2000)
Division
No. of Entries
Retired / DNE
Completed
Withdrawn
Ineligible
V/O
Percentage Completed
HW
5
-
3
1
-
1
60.00%
MW
8
-
7
1
-
-
87.50%
LW
7
-
6
1
-
-
85.71%
JN
4
-
4
-
-
-
100.00%
Totals
24
-
20
3
-
1
83.33%
Results - Ringo Starkeys (26-11-2000)
No.
Rider
Horse
Place
Time
Leg Speeds
Total
Km/Hr
H/R bpm
Heavyweight
11
David Virgin
Shataan Park Samurai
1
6:41:00
13.2, 12.4, 10.4
11.97
36, 49, 52, 53 (Avg:51)
18
Dorte Colja
Karumba Quartz
2
7:25:00
11.9, 10.9, 9.6
10.79
41, 51, 54, 55 (Avg:53)
22
Rachael Barnett
Daylight Brumby
3
7:33:00
11.9, 11.6, 8.6
10.60
41, 48, 56, 48 (Avg:50)
6
Chris Harmer
Stunning Tawney
Widthdrawn L2
4:32:00
-
12.13
43, 46, 47 (Avg:46)
23
Heinz Sternberg
Donner
Lame L2
5:39:00
11.1, 8.7
9.73
35, 51, 44 (Avg:47)
Middleweight
4
Meg Wade
Musical Gully Rhythm
1
4:20:00
17.8, 16.5, 22.3
18.46
46, 50, 52, 49 (Avg:50)
9
Daniele O'Loughlin
Kelkette Park Silver Echo (exp UAE)
2
(BC)
4:52:00
16.8, 16.9, 15.4
16.44
42, 51, 53, 47 (Avg:50)
17
Jean Sims
Tinderry Park Superstition (exp BAH)
3
6:31:00
12.8, 12.6, 11.3
12.28
39, 48, 44, 48 (Avg:46)
13
Bob Gurr
Sandine Shah Korsakov
4
6:32:00
12.7, 11.6, 12.4
12.24
42, 48, 42, 48 (Avg:46)
5
Marcia Waller
Sandine Akhu Princess
4
6:32:00
12.7, 11.6, 12.4
12.24
43, 39, 44, 51 (Avg:44)
16
Geoff Grummitt
Ebental Amunet
6
6:41:00
13.3, 12.1, 10.6
11.97
36, 49, 51, 44 (Avg:48)
21
Tracy Brandon
Aloha Shiralee
7
6:54:00
11.8, 12.3, 10.6
11.59
32, 49, 49, 48 (Avg:48)
20
Jil Bourton
Kaia
Widthdrawn L1
1:41:00
-
14.85
37, 48 (Avg:48)
Lightweight
10
Cathy Griffen
Chip Chase Knight
1
(BC)
4:09:00
20.2, 19.3, 18.2
19.28
33, 44, 49, 45 (Avg:46)
1
Elaine Gore
Castlebar Treaty
2
4:55:00
15.1, 16.5, 17.2
16.27
57, 46, 52, 46 (Avg:48)
3
Katie Smith
Aloha Kruger
2
4:55:00
17.2, 16.0, 15.6
16.27
41, 51, 55, 51 (Avg:52)
2
Kathy Vinge
Hazeldean Sameera
4
5:19:00
14.0, 14.7, 16.6
15.05
37, 51, 59, 47 (Avg:52)
15
Trish Reeves
Sutton Green Sabbah
5
6:56:00
12.0, 12.0, 10.4
11.54
40, 42, 57, 47 (Avg:48)
19
Samantha Watson
Silver Cloud Avolee
6
6:57:00
12.3, 11.9, 10.2
11.51
38, 52, 42, 49 (Avg:47)
12
Bronwyn Mudge
Regis
Widthdrawn L2
4:42:00
-
11.70
36, 47, 57 (Avg:52)
Junior
8
Courtney Schloss
Allinga Lord Fenton
1
5:17:00
15.6, 14.9, 14.8
15.14
33, 45, 47, 49 (Avg:47)
14
Amily Le
Formosa Park Talent
2
6:31:00
12.4, 12.4, 11.8
12.28
37, 46, 43, 49 (Avg:46)
7
Morgan Schloss
Rivington Minouri
3
6:41:00
11.3, 12.0, 12.4
11.97
40, 50, 48, 53 (Avg:50)
24
Mark Shillabeer
Kaian Desheen
4
7:33:00
11.5, 11.4, 9.0
10.60
41, 51, 48, 53 (Avg:50)